Ezt a munkámat is a kényszer szülte. Volt egy szép, burgundi színű ikeás KNUBBIS lámpánk, az üvege elég sötét ahhoz, hogy kellemes hangulatlámpaként használhassuk. Összetörött (én voltam). Az IKEÁ-ban lehetett még ezt a lámpát kapni, de más színekben. A mi hálószobánkba egyik sem illett, csak a fehér, így azt vettük meg, de sokkal jobban átengedte az izzó fényét, sokkal világosabb volt, vakított. Semmivel sem volt hangulatibb, mint a normál általános világítása a hálószobának. Erre lett megoldás a mozaik
Ez volt az újonnan vásárolt KNUBBIS lámpa (kép az IKEA honlapjáról):
A hozzávalókat a Kreatív Hobby egyik boltjában vettem meg: mozaik- és kavicsragasztót, 0,5 cm * 0,5 cm méretű, különféle színű üvegmozaikot (a meleg, nekem tetsző színekből csak a csillámos fajtából volt megfelelő mennyiség, hát csillámos lett, annyi baj legyen) és fehér fugázó anyagot.
A mozaikragasztó folyékony állapotában fehér, szilárdulás után viszont teljesen átlátszó lett. Viszonylag lassan száradt, így körönként haladtam vele a lámpán. Először a lámpa legszélesebb átmérőjénél, a lámpa legnagyobb hasánál ragasztottam fel a mozaikokat egy csipesz segítségével (amit a varrógépem szerszámosdobozából vettem kölcsön). Száradás után haladtam előszőr az egyik, majd a másik vége felé a lámpának. Itt jól látszik, hogy átlátszó lett a ragasztó, és viszonylag egyenes sorokat sikerült rakni a kis négyzetekből. Szándékosan hagytam ki réseket a fugának, ahogy a csempe vagy járólap lerakásakor is hagyunk réseket, csak épp nem használtam fugakeresztet. :)
Itt már a fele kész:
Amikor az egészet befedtem és hagytam (több hetet...) megszáradni, jöhetett a fugázás. A fugázóanyag dobozán lévő használati utasítás szerinti mennyiségű vízzel elkevertem a doboz teljes tartalmát, vártam az előírt ideig, majd az ujjammal rápacsmagoltam a szószt a lámpára.
Minden kis résbe beleütögettem, a kerek peremekre is alapostan ráhúztam, és a kábel bemeneténél is kitöltöttem a lyukakat a fugázóanyaggal (az izzó foglalata és a kábel lámpán kívüli burkolata egybeöntött műanyag, így nem szivároghat bele nedvesség). A lényeg, hogy ne maradjon sehol légbuborék.
10 percet kellett száradni hagyni, nálam több is eltelt, mert túl nedvesnek éreztem még a fugaanyagot. Ezután nedves, de jól kinyomkodott szivaccsal leszedtem a felesleges maszatot a lámpáról. Ezt többszöri szivacskimosással és -kicsavarással tudtam csak elvégezni, de a teljes száradás után még így is volt mit letörölgetni az üveglapokról.
Mikor elkészült a mozaikolás, jöhetett egy kis villanyszerelés is, mert a villásdugó egyik szára beletörött a konnektorba... Ezt már nem én csináltam. :)
Ilyen lett, azóta hangulatosabb a szoba is.
This post is about how I covered a glass lamp with mosaics.