Biztos észrevetted, hogy kevesebbet írok ezen a blogon, ennek az "ötödik gyermekem", a fehérneműs blogom az oka. Egy évet adtam neki, hogy fejlődjön, meglássam, mi lesz belőle, hová növekszik, mennyire bírom összeegyeztetni a blogokat a családommal, Bubu nevelésével, az élet fordulataival. Ez az egy év lassan véget ér, és azt mutatja, érdemes a fehérneműs témát tovább folytatni. Sok munka, idő, mellette azonban ugyanúgy varrok más dolgokat is, csak nem mindig tudom megírni, legfőképpen azért, mert elfelejtek fotózni. Úgyhogy erre jobban figyelek a jövőben! :) Tegnap fejeztem be egy javítási munkát, fotóztam, szívesen csináltam, ezért megosztom veled is!
Ez a kedvenc átmeneti kabátom. Legalább nyolc éve vettem, gyapjú keverék szövetből van, kapucnis, szeretem a színeit, illik hozzám az egész. Jól is tartja magát, kivéve a gombolása. Kis kutatás után megtudtam, hogy brandenburgi gombnak hívják, hogy készen csak ugyanolyan (vacak) műbőrből lehet beszerezni, mint amit eredetileg varrtak rá, és ami tönkrement rajta, cserélni kell.
Mivel műbőrt újra nem akartam rátenni, bőr gombolás pedig nem kapható készen, elmentem abba a pécsi bőrdíszműves-kellék boltba, ahol régebben sokszor megfordultam, de az utóbbi időben nem jutottam el. Jó volt újra bemenni, semmi nem változott, az árak se nagyon! :) Meg is vettem mindent, ami kell a javításhoz (meg ami nem kell, azt is - kistáskát is fogok varrni!): hulladék vastagabb bőrt, vékony bőrcsíkot, vastagabb bőrvarró zsinórt, bőrvarró cérnát és géptűt.
Először körbeférceltem a takarólapocskákat a kabáton, hogy majd tudjam, ide kell visszavarrni az újakat.
Lefejtettem mind a hat alkatrészt.
Rendesen tönkre voltak már menve...
A vastagabb bőrre zsírkrétával körberajzoltam az egyik takarólapot hatszor...
... és kivágtam őket.
A nehezebb rész ezután következett: a "zsinór" elkészítése a gombhoz és a gomblyukhoz. A bőr természetes anyag, megnyúlik idővel, ahogy a cipő kitágul, a kesztyű az izületeknél kidomborodik, a gomblyuk pedig kinyúlik. Ezért azt találtam ki, hogy a vékonyabb bőrcsíkba (amit egyébként teniszütők nyelére használnak) beragasztok vastagabb bőrvarró zsinórt, így nem fog tudni megnyúlni. Hobbiragasztót használtam, ami nem merevedik meg, száradás után színtelen és hajlékony marad (az ékszertartónál is ezt használtam, az általam ismert legjobb ragasztó erre a célra).
A ragasztózás után csipeszekkel rögzítettem a félbehajtott bőr két rétegét. 72 cm zsinór kell (6 db * 12 cm), két lépésben tudtam csak ragasztani, mert csak 50 csipeszem van. :) Közvetlenül a zsinór mellett szorítanak a csipeszek.
A kis csipeszek jól összeszorították a zsinór mellett a bőrt:
Végig is varrtam, hogy idővel nehogy szétnyíljon a sok használattól. Ehhez a bőrvarró tűt használtam, aminek éles szélei vannak, képes utat vágni magának a bőrben. A teflonos talpnak is végre hasznát vehettem.
Kész a 72 cm bőrzsinórom!
Felvágtam 12 cm-es darabokra.
A műanyag gombokat megtartottam, 3 zsinórral és 3 takarólappal összeállítottam a gombos feleket.
Szintén ragasztóval erősítettem a takarólapokra őket, és hogy a csipesz ne ragadjon bele a ragasztóba, a vékony bőrből kis fedést készítettem a fonákoldalra.
A másik oldal három gomblyukát ugyanígy állítottam össze.
Íme a csinos brandenburgi bőrgombjaim:
A kabáton pirossal körbefércelt részekre felragasztottam őket és hagytam száradni.
Utolsó lépésként felvarrtam géppel mind a hat takarólapot, a zsinóros oldalon kétszer is átmentem egymás mellett, hogy jól rögzítsem.
Igazán tartós gombolást tudtam így készíteni, valószínűleg tovább bírja majd, mint maga a kabát. Ha elhordom, majd szétszedem, és ennek a mintájára varrok egy új kabátot magamnak. Elmondhatom majd, hogy a gombhoz varrom a kabátot! :)
A gombolást mindenféle előzetes kutatómunka és szaktudás nélkül készítettem, ezért lehetnek hibái!