Az első részben leírtam, hogyan készítsünk bármekkora kézre kesztyű “szabásmintát” és hogyan számoljuk ki a szükséges megkötendő szemeket és sorokat. A második részben bemutattam magát a kötési folyamatot, most pedig - hála a téli szünetnek - ki is béleltem a kesztyűt.
A bélés szabásmintája nem más, mint a méretvétel után megrajzolt hálós ábra, amit kivágás után egyből lehet is használni. Én egy vékony, rugalmas pamutanyagot választottam, ami sűrű kötésű, így nem engedi majd ki a meleget.
Félbehajtott anyagból, két rétegben kivágom keskeny, kb. 5 mm-es ráhagyással a mintát. A pirossal jelölt pontokig az ujjak felől bevágom, ott nem lesz ráhagyás, de a bélés egyrészt nagyon rugalmas, másrészt kisebb, mint a kesztyű és valamivel nagyobb, mint a kezünk, ezért nem kell félni, hogy szűk lesz.
Most összegombostűzöm kesztyű formára a kivágott anyagokat, és nagyon ügyelek, hogy egy jobb és egy bal bélésem legyen.
Keskenyen, az ujjak között pedig, ahol nem maradt felesleges anyag, 2 mm ráhagyással körbevarrom. Ha felveszem, egész kesztyű formája van. :)
Most kifordítom a kötött kesztyűt is, a balhoz a bal bélést illesztem, a jobbhoz a jobbat, és a csúcsánál néhány öltéssel egymáshoz erősítem őket (varrótű, cérna).
[gallery ids="932,933" type="square" columns="2"]
Ugyanígy az ujjak csúcsát is. Ez megakadályozza, hogy kiforduljon, kihúzódjon a bélés a mindennapos használat során.
Most egymásba fordítom a bélést és a kötött külső részt. Kifordítva húzom a kezemre, hogy eligazítgassam a bélést, hogy a varrásai a kötött rész varrásaival essenek egybe.
Visszafordítom a kesztyűt, és a bélést a csuklórésznél visszahajtva gombostűvel rögzítem.
Kézzel hozzáöltöm úgy, hogy ne legyen feszes, fel- és lehúzáskor könnyen beférjen a kezem.
[gallery ids="958,959" type="rectangular"]
Kész. :)
Kötött kesztyű körkötés nélkül 1. rész – szabásminta és kötésterv
Kötött kesztyű körkötés nélkül 2. rész – kötés
A téli szünetben a lányom kesztyűje is elkészült ugyanilyen módon: