A Stretch! című varrós könyvet kimondottan emiatt a szabásminta miatt vettem meg. A könyvről már írtam egy ismertetőt, most maga a ruha következik, Karácsonyra megvarrtam!
A #sewingjoni alatt látható többszáz kép alapján a Joni ruha mindenkinek nagyszerűen sikerül, a leírás szerint sem nehéz megvarrni, így bátran belevágtam a határidő előtti utolsó napon (egy nap alatt elkészült!). A bársony varrásának azonban alaposabban utánanéztem, mert még nem dolgoztam vele. A palackzöld rugalmas plüssbársony az Eurotextil webshopjából van, ahol még számtalan színben és mintával kapható.
Megvettem a könyv által javasolt anyagmennyiséget, de utólag kiderült, hogy kb. fél méter anyaggal kevesebb is elég lett volna. Nem baj, jut egy felsőre is az oldalt leeső többi maradékkal.
A ruha kevés részből áll: a felsőrész eleje és háta egy-egy rész, két ujja, a szoknyarész eleje és háta azonos. A cérnán kívül még némi szilikongumi-szalagra volt szükség a vállvarrás és a dereka kinyúlása ellen.
A szoknya minta kicsit szélesebb volt a papírtekercsemnél, így a csücske nem fért rá. :) A tejeskávé pedig a szbás elengedhetetlen kelléke.
Tetszenek a szabásminta nehezékeim? Én csináltam! :)
A bársony anyagok szabása-varrása kicsit több odafigyelést igényel.
- A bársony szövet nagyon foszlik, ezért szélesebb varrásráhagyást érdemes hagyni, kb. 2 cm-t.
- A bársony bolyhozása egy irányba mutat végig az anyagon, ezért a szabásmintákat nem lehet elforgatni a takarékosabb felfektetés érdekében, különben máshogy fog kinézni a ruha egy-egy része. Hogy merre álljanak a bolyhok, ízlés dolga. Erre vonatkozóan értelmes magyarázatot is adó útmutatást nem találtam. Ha felfelé simul a bársony, akkor kissé más a tónusa, teltebb, gazdagabb lesz a színe. Én a lefelé irányuló bolyhokra szavazok, lefelé simítható, finomabb, kevésbé drámai hatással.
- A műszálas bársonyok (mint az enyém is) kevésbé kényesek, de pl. a selyembársonyon meglátszik a tű nyoma, ezért a bontást el kell kerülni.
- Gömbölyű hegyű (ballpoint), új varrógéptűvel varrtam a ruhát, kis cikcakköltésekkel.
- A színével egymás felé fordított anyagok nagyon könnyen elcsúsznak a varrógép alatt, ezért érdemes fércelni vagy sűrűn gombostűzni, lassan varrni.
- Mivel a bársony nehéz anyag, jó, ha elég hely van a varrógéptől balra, hogy odaférjen az egész ruha, különben lehúzza magát, nyújtja a varrást.
- A bársonyt csak nagyon enyhén szabad vasalni, és lehetőleg a fonákjáról, de érdemes egy darab anyagon kipróbálni, mit bír. A szoknya alját 2 cm szélesen felvasaltam, ehhez egy külön sablont készítettem kartonból a szabásminta segítségével.
A felvasalás után már egyenletesen fel tudtam hajtani a szélét, persze sok-sok gombostű segítségével.
Az egész ruhában a legnehezebb(nek tűnő) rész a csavarás, amit az egy részből szabott elején első lépésként készítettem a leírásnak megfelelően. A kész ruhán még jócskán elmozgott ez a szépen tekert csomó, így végül sötétzöld cérnával, láthatatlan kézi öltésekkel biztosítottam, hogy úgy maradjon, ahogy kell.
Összességében elégedett vagyok az eredménnyel és magával a munkával is, megérte a nagyobb odafigyelés. Fogok még bársonyt varrni. :)