Ezt a bejegyzést tovább tartott megírni, mint magát a zsebet elkészíteni...
Ha az ágy mellé nem lehet éjjeliszekrényt tenni, mert pl. zavarná a közlekedést, vagy ha kevés az éjjeliszekrény, és szabadon hozzáférhető az ágy valamelyik oldala, az ágyzseb egész jó megoldás lehet.
Nálunk is ez a helyzet, az én oldalamon nincs éjjeliszekrény, mert egész egyszerűen nem fér oda. Mivel azonban szinte minden este olvasok és reggelente a telefonom ébreszt, jó lenne néhány holmit este, éjjel is a közelben tartani. Már korábban is varrtam falra vagy lépcső vázára készített zsebes tárolót, ez sem bonyolultabb. Mivel ezt egy kicsit hosszabb lesz bemutatni, előlegnek íme a végeredmény:
Ennek az ágyzsebnek két vége és összesen hat kisebb-nagyobb zsebe van, és erős, farmerszövésű vászonból varrtam, saját készítésű ferdepánttal. A vászonnak van némi műszál-tartalma is, ezért szinte egyáltalán nem gyűrődik.
Először megterveztem a zsebeket és kiszámoltam a szükséges anyagmennyiséget. Az ágy fejvégéhez szerettem volna két nagyobb zsebet az újságoknak, magazinoknak, az éppen olvasott könyvnek, és két kisebbet a telefonomnak és a szemüvegemnek. A láb felőli végén is akartam két zsebet a rejtvények tárolására (ezek nagyobb ütemben gyűlnek, mint ahogy ráérnék fejteni őket). Mindenképpen az ágy hosszán végigfutó "csík" kellet, hogy legyen a zsebek alapja, mivel a fejvégi zsebnek elég nagy súlyt kell elbírnia úgy, hogy ne csússzon ki a matrac alól, ezért adta magát a lábvég-oldali zseb is. Ilyesmit szerettem volna látni az ágy két végén:
Innen már könnyű felrajzolni a zsebek szerkezetét: 2 m hosszú az ágy, 50-50 cm-t lógnak le a zsebek, a magazinok méretét alapul véve 35 cm széles lesz az egész, így kényelmesen belefér több is. A nagy zsebek magassága 25-25 cm (15 cm-es fedésben lesznek egymáson), a kis zsebek magassága pedig 10 cm, a szélességük pedig a teljes szélesség fele.
Az egyes részeket felfektetve már kiszámolható a szükséges anyagmennyiség. Én 145 cm széles anyaggal számoltam. A 2m+50cm+50cm=3m hosszú "csíkot" a legtakarékosabban 3x1m összeállításával lehet kihozni, így a varratok is legalább a matrac takarásában lesznek. Oldalirányban nem számoltam ráhagyással, mivel ferdepánttal akartam elszegni. Összesen 116 cm lett a végeredmény, ennél valamivel többet vettem a narancssárga anyagból (ez attól is függ, hogy az eladó szerint mennyire fog összemenni mosáskor). Itthon kimostam, kivasaltam (ez a munka utálatos része).
Azt is ki kell számolni, hogy mennyi ferdepántra lesz szükség. Két hosszanti éle 2x300 cm, két alja 2x35 cm, öt zseb felső szegélye 5x35 cm, összesen 845 cm. Ehhez - szintén 145 cm széles anyagot alapul véve - 60 cm-re volt szükség, amiből 45 fokban 12 db, kb 85 cm hosszú és 5 cm széles csíkot tudtam vágni, amikből végül több mint 10 m ferdepánt lett. Így vágtam ki:
Szegőnek szürke-fehér kockás pamutszövetet választottam (itt már a felszeletelés után):
A csíkokat összevarrtam...
Ilyen szép nagy gombolyag lett belőlük:
Aztán végigvasaltam az egészet, a varrásoknál a ráhagyásokat kétfelé...
... a túllógó kis sarkokat pedig levágtam, hogy ne legyenek útban, amikor a ferdapánt-készítő alkalmatosságon áthúzom:
Ezzel az eszközzel 5 cm széles csíkokból lehet 2,5 cm széles ferdepántot készíteni, aminek a kész szélessége (félbehajtva és belefogva az elszegendő anyagot) kb. 1,2 cm lesz, tehát szélesebb szegély lesz az eredmény. Több méretben lehet kapni azt a ferdepánt-készítőt, nekem ez az egy van. (a neten, pl. a Simplicity oldalán megtaláltam ennek az automatizált, vasalóval egybeépített változatát is, de én ezt nem találom nélkülözhetetlennek).
Csak belehúzom a csíkot a szélesebbik végén, a keskeny csőrénél kihúzom...
... és finoman, lassan adagolom a forró vasaló alá.
Így kell kinéznie a kész ferdepántnak vasalás után:
Itt látszik (vagy éppen nem látszik) az egyes csíkok összevarrása:
A kész ferdepántot egy kartonpapírra tekertem, hogy ne gyűrődjön össze:
Most következik az egyes zsebek felső szélének ferdepánttal való beszegése. Ezt a széles, pamutból készült ferdepántot elég volt csak gombostűzni, nem kellett fércelni.
Íme a kész, szegett zsebek:
Most pedig fel kellene varrni a zsebeket az alapra, a 3 méter hosszú csíkra. Egyelőre a 3 db 1 m hosszú és 35 cm széles csíkot nem varrom össze, külön darabokban könnyebb vele dolgozni.
Az elülső zsebekkel kezdem. A zseb "aljától" felmérek 10 cm-t, berajzolom, és gombostűzöm, majd odavarrom az egyik nagy zsebet - ez lesz alulról a második nagy zsebem.
Hogy ne maradjon tisztázatlanul, a varrat melletti vágott szélet behajtom, és szintén levarrom.
Ennek a nagy zsebnek az aljától 25 cm-re, az egész aljától 35 cm-re ugyanilyen módon felvarrom a kisebb zsebet (10x35 cm). Ezen a képen látszik a belső eldolgozás eredménye is.
Végül a legalsó zsebet is felgombostűzöm, és körben az összes szegélyt, illetve a felső kisebb zsebeket elválasztó varrat helyét is rögzítem, majd végigvarrom.
Szeretném, hogy lekerekített sarkai legyenek a zsebnek, ezt a legegyszerűbb egy pohárral megrajzolni.
Ugyanilyen módon készül el a hátsó zsebes rész is. Így néz ki az elülső zsebes rész, amiről már csak a körbeszegés hiányzik:
És íme a hátsó zsebes rész:
Ezután már össze lehet varrni a három db 1 m hosszú csíkot: elülső zsebes rész - középső (zseb nélküli) csík - hátulsó zsebes rész sorrenddel.
A ferdepántot kell már csak rágombostűzni körbe a kész ágyzsebre, a sarkoknál a felezéses módszerrel biztosan szépen és egyenletesen "görbül": először az egyenes szakaszok végét jelölöm be (narancssárga gombostűk), majd megfelezem a görbe szakaszt, megtűzöm, és az így kapott két szakaszt is felezem. Nagyjából.
Ha kész, kivasalom, a helyére teszem, nagy élvezettel belerámolok és kész :) Elölről:
Hátulról:
Egy másik zsebes tárolómról
itt olvashatsz.